Infolinia, rezerwacje - pn - pt: 9:00-17:00 12 641 97 25 info@polartravel.pl

Inspiracje

Czy w Norwegii jest aż tak zimno?

Większości z nas Norwegia kojarzy się z krajem zimy i białych niedźwiedzi, gdzie nawet latem temperatury niewiele różnią się od tych, jakie panują w naszych lodówkach. Nic bardziej mylnego!

Choć Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, Grenlandia i Syberia, to dzięki Golfsztromowi jej klimat jest łagodniejszy. Zimą powietrze nad oceanem u jej wybrzeży jest średnio aż o 22ºC cieplejsze niż na innych obszarach o podobnych współrzędnych. Trochę inaczej jest w głębi kraju: tam temperatury są zdecydowanie niższe i dłużej utrzymuje się śnieg. Przeciętne temperatury w znacznej części Norwegii są jedynie nieco niższe niż w naszym kraju. Średnia temperatura w lipcu wynosi w Oslo ponad 16ºC, a w leżącym 350 kilometrów za kołem polarnym Tromsø 11,5ºC. Dla porównania w Warszawie jest to ok. 18ºC a w Zakopanym 14,5ºC. Zdarza się, że latem nad Morzem Norweskim jest cieplej niż w Polsce.

Od końca czerwca do początku sierpnia dni są słoneczne, długie i jasne. Najwyższa temperatura w Norwegii wynosiła 35,6°C i zanotowano ją w 1970 roku Nesbyen. Bywa, że w lipcu i sierpniu temperatura powietrza dochodzi do 25–30°C a temperatura morza do 18°C. Pogoda w lecie może być jednak zmienna i deszczowa, zwłaszcza w Norwegii Wschodniej, Centralnej i Północnej. Na północy kraju można obserwować białe noce.

Jesienią, gdy krajobraz mieni się złotem, temperatura powoli spada. Ponieważ ląd wychładza się szybciej niż woda, to w tym okresie najwyższe temperatury panują na obszarach przybrzeżnych.

W styczniu w Oslo średnia temperatura wynosi -4ºC. O ocieplającym działaniu Prądu Zatokowego, może świadczyć fakt, że w położonym w głębi lądu Karasjok średnia temperatura stycznia to -17ºC, ale w leżącym na tej samej szerokości, lecz nad morzem Tromsø wynosi ona -4ºC. We wnętrzu okręgów Finnmark i Troms, w Norwegii Centralnej i Norwegii Wschodniej temperatura może spaść nawet poniżej -40 °C. Rekord zimna w tym kraju (-51,4°C) został pobity w 1886 roku w Karasjok.

Wiosna to pora roku, gdy różnice temperatury pomiędzy południem a północną kraju są największe. Wtedy też występują duże różnice temperatury pomiędzy dniem a nocą. Pogoda wiosną bywa bardzo zmienna i wietrzna.

Jeśli chodzi o wielkość opadów, zachodnia Norwegia jest jednym z bardziej deszczowych rejonów a w czołówce utrzymuje się Bergen, gdzie średnio spada tutaj 2250 mm deszczu. W Oslo jest to 760 mm natomiast w Warszawie prawie 500 mm. W pozostałej części kraju ilość opadów nie jest taka imponująca.

Każda pora roku i każdy region Norwegii ma swój charakterystyczny urok. Zimą można podziwiać ośnieżone krajobrazy i jeździć na nartach lub skuterach śnieżnych oraz podziwiać zorzę polarną na północy. Wiosną zachwycają kwitnące wzdłuż brzegów Hardangerfjordu rajskie sady oraz potężne wodospady. Lato to doskonała pora na zwiedzanie, wycieczki piesze, rejsy po fiordach oraz wypoczynek. Jesienią można wybrać się na grzyby lub oddać się relaksowi w SPA. Norwegia czeka o każdej porze roku a my szczególnie zapraszamy latem. Przecież chyba nie sądzicie, że w Norwegii jest aż tak zimno?

Polar Travel - o nas

Nasza oferta skupia się na kierunkach północnych i dotyczy głównie Skandynawii oraz Arktyki. Jesteśmy także przedstawicielem organizatorów rejsów polarnych na Antarktydę oraz Biegun Północny.

Więcej ›

Najlepsze oferty specjalne

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
informacje o promocjach, nowościach!

Dołącz do nas