Infolinia, rezerwacje - pn - pt: 9:00-17:00 12 641 97 25 info@polartravel.pl

Inspiracje

Islandia kraina lodu

Islandia kraina lodu

O tym, że Islandia jest krainą lodu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. 11 % kraju stanowią lodowce, co jest wynikiem położenia geograficznego i występowania na znacznym terenie obszarów wyżynnych.

Obszary wzniesione powyżej 1000 m z reguły pokrywają lodowce. Niekiedy są one bardzo niewielkie i pokrywają tylko pojedyncze szczyty. Na przykład lodowiec Snaefellsjokull na szczycie wulkanu Snaefell ma powierzchnię tylko 11 km². Z kolei największym lodowcem na Islandii jest Vatnajökull. Leży on na południu kraju i ma powierzchnię 8400 km², co czyni go trzecim lodowcem świata. Jego grubość miejscami dochodzi do 1 km, dlatego pod względem masy stanowi on numer jeden w Europie. O wielkości lodowca Vatnajökull świadczy też fakt, że stanowi 1/12 powierzchni kraju.

Wiele pokryw śnieżnych i lodowców przykrywa wulkany, takie jak Grímsvötn leżący obrębie lodowca Vatnajökull. Wulkan ten tworzy kalderę o powierzchni 100 km². Jest to gorące jezioro o głębokości 488 m a jego powierzchnia jest pokryta 200-metrową warstwą lodu, który jednak częściowo topnieje. Zdarza się, że w wyniku aktywności wulkanicznej i geotermalnej dochodzi do gwałtownego topnienia mas śniegu i lodu zwanego jökulhlaup.

Popularnym celem wśród turystów jest Jökulsárlón czyli po islandzku laguna lodowcowa to jezioro o powierzchni 18 km² w południowej Islandii, które powstaje z wody z topniejącego lodowca Vatnajökull. Odłamujące się od lodowca bryły niebieskiego lodu majestatycznie przesuwają się po powierzchni wody, co sprawia, że jest ono uznawane za jeden z cudów Islandii. Nad jeziorem kręcono też sceny z kilku hollywoodzkich hitów kinowych takich jak przygody Agenta 007. Piękno lodowców kryje się nie tylko na jego powierzchni, czasami warto udać się pod powierzchnię, aby podziwiać błękitne jaskinie lodowe.

Aby zrozumieć, dlaczego lód jest niebieski, trzeba zrozumieć, jak powstają lodowce. Jak wiemy etapami jego powstania są kolejno śnieg, firn, lód firnowy i lód lodowcowy. Pod wpływem ciśnienia powietrze, które rozprasza światło, zostaje wyparte z lodu, co powoduje załamanie fali świetlnej w paśmie niebieskim i zielonym.

Powierzchnia lodowców na Islandii stale się zmniejsza. W przeciągu ostatnich dziesięcioleci znacznie zmalała ich grubość, a niektóre po prostu przestały istnieć. Mimo to Islandia dalej pozostaje niekwestionowaną krainą lodu.

Wideo

Islandia kraina lodu

Polar Travel - o nas

Nasza oferta skupia się na kierunkach północnych i dotyczy głównie Skandynawii oraz Arktyki. Jesteśmy także przedstawicielem organizatorów rejsów polarnych na Antarktydę oraz Biegun Północny.

Więcej ›

Najlepsze oferty specjalne

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
informacje o promocjach, nowościach!

Dołącz do nas