Infolinia, rezerwacje - pn - pt: 9:00-17:00 12 641 97 25 info@polartravel.pl

Inspiracje

Norweskie fiordy

Norweskie fiordy - widok Geiranger

Jeśli zapytalibyśmy, jakie państwo na świecie posiada najwięcej fiordów, każdy bez trudu odpowiedziałby że Norwegia. Ale czy wiecie, że kraj ten może poszczycić się około 4000 fiordów a najdłuższy z nich, Sognefjord, ma aż 204 km długości i około 1300 m głębokości? Ale przecież nie o same liczby chodzi. Fiordy Norwegii, reprezentowane przez Geirangerfjord i Nærøyfjord, zostały umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nigdzie nie ma tak pięknych fordów jak w Norwegii!

Nazwa fiord pochodzi się z języka norweskiego i oznacza wciętą w ląd wąską zatokę. Jednak nie jest to taka zwykła zatoka. Są one głębokie, tak że mówi się, że część fiordu ponad wodą to zwykle nie więcej niż jedna trzecia jego głębokości. Kolejną z cech charakterystycznych są także strome brzegi osiągające wysokość nawet 1000 m. Tworzy to jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów na świecie. Najpopularniejszym sposobem poznawania fiordów są rejsy statkiem lub kajakiem, podczas których można podziwiać okryte śniegiem szczyty, lodowce, wodospady czy też urokliwe osady wybudowane na wzgórzach. Fiordy można odkrywać również wybierając jedną z tras rowerowych czy spacerowych, które prowadzą zwykle przez punkty widokowe, z których roztaczają się niezapomniane widoki. Naturalny, łagodny klimat, żyzna gleba oraz ciepłe prądy morskie sprzyjają przyrodzie a w wodach fiordów można podpatrywać foki, morświny oraz wiele gatunków ryb.

Fiordy to swoista „wizytówka Norwegii" i niewątpliwie jeden z cudów natury, który trzeba zobaczyć wizytując ten kraj! Jeśli nie możecie się zdecydować, który fiord warto odwiedzić, poniżej zestawienie kilku z tych najważniejszych i najbardziej interesujących.

  • Sognefjord jest najdłuższym i najgłębszym fiordem i jest uznawany za jeden z najważniejszych szlaków handlowych łączących Sogn i Bergen w czasach wikingów.
  • Fiord Geirangerfjord przyciąga rocznie tysiące turystów z całego świata. W roku 2005 został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z powodu swojego piękna. Na uwagę zasługuje Wodospad Siedmiu Sióstr, którego spadające wody przypominają opadające włosy siedmiu kobiet. Na drugim brzegu można zauważyć kolejny interesujący wodospad, którego kształty przywodzą na myśl adoratora oczekującego na odpowiedź od jednej z niewiast.
  • Naerojfjord jest najwęższym fiordem na ziemi i w najwęższym miejscu osiąga 250 m, co potęguje wrażenie ogromu.
  • Hardangerfjord uznaje się najpiękniejszy z pozostałych fiordów. Teren ten znany jest z hodowli łososi oraz rozległych sadów owocowych. Z południowego brzegu Hardargenfjord można zobaczyć słynny lodowiec Folgefonni.
  • Fiord Lysefjord otaczają skaliste skały o wysokości przekraczającej 1000 m, które opadają niemal pionowo do zatoki. Turystów przyciąga głównie imponujący klif Preikestolen.
  • Finnafjord jest niezwykle urokliwym i zarazem najmniejszym z norweskich fiordów a z powodu jego wielkości, można go zwiedzać tylko za pomocą łodzi.
Polar Travel - o nas

Nasza oferta skupia się na kierunkach północnych i dotyczy głównie Skandynawii oraz Arktyki. Jesteśmy także przedstawicielem organizatorów rejsów polarnych na Antarktydę oraz Biegun Północny.

Więcej ›

Najlepsze oferty specjalne

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
informacje o promocjach, nowościach!

Dołącz do nas