Infolinia, rezerwacje - pn - pt: 9:00-17:00 12 641 97 25 info@polartravel.pl

Inspiracje

Niedźwiedzie polarne

Niedźwiedź polarny zwany też białym kojarzy się często z niewinnym słodkim pluszakiem. Nie dajmy się jednak zwiesić pozorom! Niedźwiedzie polarne to jedne z największych lądowych drapieżników. Samce tego gatunku mogą ważyć nawet dwa razy tyle co tygrys syberyjski. Większość dorosłych męskich osobników waży 300-700 kg, a gdy dorodny samiec stanie na łapach osiąga wysokość do 3,35 metrów. Samica jest zazwyczaj dwa razy mniejsza. Z kolei młode niedźwiadki, zaraz po urodzeniu to prawdziwe drobinki, ich waga waha się między 0,6 a 0,7 kilo.

Niedźwiedzie polarne spośród swoich krewniaków wyróżniają się białym bądź kremowym futrem. Kolor ten służy kamuflażowi, gdyż tereny, na których przebywa są z reguły pokryte sporą warstwą śniegu. Niedźwiedzie białe są mięsożercami, więc kamuflaż jest bardzo istotnym elementem polowania. Mitem jest jednak pogląd, że zwierzęta te podchodząc do swojej ofiary zasłaniają sobie nos, aby jeszcze lepiej wtopić się w tło. Sierść niedźwiedzia jest nieprzemakalna, gruba i gęsta, więc znakomicie chroni przed zimnem a warstwa tłuszczu stanowi dodatkową izolację. Niedźwiedzie polarne mimo ekstremalnie niskich temperatur nie zamarzają, mogą natomiast umrzeć z przegrzania, na przykład uciekając przed śmigłowcem. Zwierzęta te, również dzięki opływowym kształtom ciała, są znakomitymi pływakami. Zaobserwowano nawet osobniki pływające na pełnych wodach oddalonych o 90 km od stałego lądu. Szerokie łapy niedźwiedzia polarnego podczas pływania pełnią funkcję wioseł. Nurkując potrafią wytrzymać pod wodą do 2 min. Do transportu po bezkresach Arktyki wykorzystują również dryfujące kry.

W czasie migracji niedźwiedź polarny przemierza około 50 - 80 km na dobę. Rocznie pokonuje około 1000 km. Jest zwierzęciem bardzo ciekawskim, zaintrygowany nieznanymi śladami nart czy skutera potrafi podążać wiele kilometrów.

Niedźwiedzie polarne stosują różnorodne techniki polowania. Na przykład czatują przy otworach oddechowych fok, które pozwalają im wynurzyć się, aby nabrać powietrza. Czasami potrafią nieruchomo czekać przez kilka godzin a potem niezwykle szybko zaatakować. Niedźwiedź polarny zjada jednorazowo 60 - 90 kg foczego mięsa i sadła. Po tak obfitym posiłku, odpoczywa przez okres miesiąca lub dłuższy, aż do następnego polowania.

Niszczenie środowiska naturalnego rejonów polarnych Arktyki grozi przetrwaniu tego gatunku niedźwiedzia. Najgroźniejsze jest ocieplenie klimatu, które prowadzi do topnienia lodu. Niedźwiedź polarny został umieszczony na liście gatunków zagrożonych i objęty ochroną.

Na koniec jeszcze jedna sprawa. Pamiętajmy, że niedźwiedzie polarne żyją tylko na Arktyce. Jej nazwa pochodzi od języka greckiego arktos (niedźwiedź), za to Antarktyka oznacza, przeciwieństwo Arktyki.

Polar Travel - o nas

Nasza oferta skupia się na kierunkach północnych i dotyczy głównie Skandynawii oraz Arktyki. Jesteśmy także przedstawicielem organizatorów rejsów polarnych na Antarktydę oraz Biegun Północny.

Więcej ›

Najlepsze oferty specjalne

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
informacje o promocjach, nowościach!

Dołącz do nas