Góry Jotunheimen

20 września 2022
Jotunheimen to najwyższy, urzekający swoim czarującym, surowym pięknem, łańcuch górski Norwegii. Już sama nazwa brzmi złowrogo, gdyż oznacza dom gigantów. Według nordyckiej mitologii, bogowie żyli Asgardzie, ludzie w Midgardzie a olbrzymi właśnie w Jotunheimen. Gdyby źli giganci z czasów wikingów rzeczywiście mieli rozmiary gór Jotunheimen, z pewnością byłoby się czego bać.

Teren ten został ukształtowany przez lodowce tysiące lat temu. Dzięki ich działaniom możemy podziwiać piękne doliny położone na wysokości 800 – 1400 m n.p.m. i szczyty, które osiągają wysokość 2000 – 2500 m n.p.m. Wszystkie najwyższe góry Norwegii położone są w Jotunheimen a na ich czele stoi Galdhøpiggen o wysokości 2469 m n.p.m. Gdy wybierzemy się na ten szczyt, będziemy w najwyższym miejscu położonym na północ od Tatr. Niedaleko Galdhøpiggen leży kolejny olbrzym Glittertind (2452 m n.p.m.). Kiedyś istniały wątpliwości, który z nich jest najwyższy, jednak dziś nie ma wątpliwości, że palma pierwszeństwa przypada Galdhøpiggen. Więcej niż 250 norweskich szczytów położonych powyżej 2000 m n.p.m. leży w Jotunheimen. Jednak teren ten to nie tylko niebosiężne góry. Na piękno krajobrazów składają się też potężne, polodowcowe doliny. Z lodowców spływają szarozielone potoki, które tworzą szmaragdowe jeziora. Można podziwiać też imponujące wodospady.

Okolica Jotunheimen znana była z obecności stad dzikich reniferów. Wystarczy spojrzeć na mapę, aby zauważyć, że mnóstwo nazw nawiązuje do tych zwierząt: Dyra- (renifer), Simle- (samica renifera) i Bukk-(samiec renifera). Możemy tam spotkać również łosie, jelenie, lisy, rosomaki, rysie, norki czy złote orły. W Jotunheimen można spotkać najwyżej rosnące rośliny w Norwegii. Mimo ciężkich warunków klimatycznych i jałowego podłoża, roślinność jest zadziwiająco bogata a na szczególną uwagę zasługuje jaskier rodnikowy, fioletowa skalnica i różeniec górski. Aby chronić niezwykłe krajobrazy oraz cenne zasoby fauny i flory w 1980 r. został tu utworzony park narodowy o powierzchni 1145 km2.

Właśnie w Jotunheimen znajdują się niektóre z najpiękniejszych w Europie tras pieszych wędrówek. Tutaj można wybrać się na krótką trasę spacerową lub na kilkudniową, pełną przygód wyprawę. W przeciwieństwie do polskich parków narodowych, panuje tu pełna dowolność i nie ma konieczności poruszania się wyłącznie oznaczonymi szlakami. Nie ma także problemów z biwakowaniem, rozbijać namiot wszędzie oprócz wyraźnie oznaczonych miejsc. Istnieją również komfortowe schroniska a także górskie chatki. Bardziej uczęszczane trasy zostały oznakowane przez Norweskie Towarzystwo Turystyczne kamiennymi kopczykami z namalowaną czerwoną literą T.

Oprócz turystyki górskiej, można jeździć na rowerze, biegać na nartach, jeździć konno, uprawiać wspinaczkę, rafting, alpinizm jaskiniowy. Jotunheimen będzie idealnym miejscem, dla wszystkich, którzy marzą spektakularnych krajobrazach i o nieskrępowanym kontakcie z piękną i dziką przyrodą.