Infolinia, rezerwacje - pn - pt: 9:00-17:00 12 641 97 25 info@polartravel.pl

Inspiracje

Dzień polarny

Dzień polarny

Dzień polarny to naturalne zjawisko występujące w strefach polarnych, polegające na tym, że słońce, w miesiącach letnich w ogóle nie zachodzi za horyzont. Zjawisko to występuje naprzemiennie z nocą polarną, co oznacza, że jeżeli na biegunie północnym trwa dzień polarna to na południowym noc polarna i na odwrót.

Dzień polarny często mylony jest z zjawiskiem białej nocy, które polega na tym, że zmierzch przechodzi bezpośrednio w świt. W przeciwieństwie do dnia polarnego, podczas białej nocy tarcza słoneczna chowa się za horyzontem, jednak bardzo płytko. Mamy wtedy odczynienia z jasną, bardzo krótką nocą. Białe noce można zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych. Główną atrakcję w czasie trwania dnia polarnego jest obserwacja słońca krążącego nieustannie powyżej linii widnokręgu. Jednym z kultowych miejsc, aby to zrobić jest Nordkapp. Atrakcyjnym miejscem również jest archipelag Svalbard na Antarktyce, gdzie zjawisko to występuje od kwietnia do sierpnia. Najlepszy widok na wędrówkę niezachodzącego słońca daje otwarte morze, dlatego dużą popularnością cieszą się rejsy statkami wyciekowymi, gdzie z pokładu można obserwować to niezwykłe zjawisko.

W polarny dzień wspaniałym pomysłem jest piesza wędrówka w celu poznania arktycznej przyrody. Nasz czas wędrówki nie jest ograniczany przez zachodzące słońce. W krajach skandynawskich istnieje możliwość zagrania w golfa na polach golfowych otwartych przez całą noc. Można też wziąć udział w wielorybim safari organizowanym również w ciągu nocy. Fani wędkowania będą mieli okazję powędkować o północy.

Dzień polarny można obserwować na poniższych obszarach w podanych okresach:

Koło podbiegunowe 12 czerwiec – 1 lipiec

Bodo 4 czerwiec – 8 lipiec

Svolvar 28 maj – 14 lipiec

Harstad 25 maj – 18 lipiec

Bardufoss 23 maj – 19 lipiec

Andenes 22 maj – 21 lipiec

Tromso 20 maj – 22 lipiec

Bossekopp 19 maj – 24 lipiec

Vardo 17 maj – 26 lipiec

Hammerfest 16 maj – 27 lipiec

Berlevag 15 maj – 28 lipiec

Nordkapp 14 maj – 29 lipiec

Svalbard ogólnie 20 kwiecień – 22 sierpień

Longyearbien 18 kwiecień – 23 sierpień

Kirkeness 17 maj – 21 lipiec

Alta 16 maj – 26 lipiec

Rovaniemi 6 czerwiec – 7 lipiec

Grenlandia:

Ilulissat (SW) 25 maj – 25 lipiec

Upernavik 12 maj – 1 sierpień

Wideo

Test wideo - ptaki

Polar Travel - o nas

Nasza oferta skupia się na kierunkach północnych i dotyczy głównie Skandynawii oraz Arktyki. Jesteśmy także przedstawicielem organizatorów rejsów polarnych na Antarktydę oraz Biegun Północny.

Więcej ›

Najlepsze oferty specjalne

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj
informacje o promocjach, nowościach!

Dołącz do nas